26 Kasım, 2011

Bazen Sadece Bağırmak İstersin


Tribünün göremediğin bir yerinden birisi vursun istersin davula tam o anda. Bağırmak istersin, top taca çıkmıştır kornere yakın bir yerden. Atakların ardı arkası gelmiyordur, ara paslar ardı ardına. Her orta tehlike oluyordur rakip kalede. Sen bağırmak istersin. Göz göze gelirsin bir arkadaşınla, gözleri anlatır her şeyi. Gol istersin. 

Yükseltirsin sesini, yıkmak istersin sesinin yankısıyla titreyen duvarları. Bilmezsin, en güçlü titremeyi içinde hissedersin. Damarların çatlayıncaya kadar haykırırsın, her dakika bir ses telini koparırcasına. Etrafına bakarsın, bir sen ve senin gibiler kalmıştır ayakta. Kalanlarda ölü sessizliği, ama sen herkes senin gibi olsun istersin. Sesin bu ülkenin her yerinden, sarı kırmızının izlendiği her köşeden duyulsun istersin. Sınırlar bağlamaz seni, tüm dünya duysun istersin. Bilirsin, bir yerlerde; bu ülkeden çok uzak bir yerlerde dinliyordur birileri sesini. Hasretlerin kavurduğu gönüller vardır bilirsin. Gurbetin kemirdiği ruhlar vardır, bilmesen tanımasan bile hissedersin. 

Sınavın vardır, okulun vardır, işin vardır. Bu hayat sana neyi zorunlu kılıyorsa o vardır işte. Senin olmak istediğin bir tek yer vardır, oraya gitmek istersin. Söylemen gereken şeyler vardır her gün. Yüzüne tükürülmeyecek insanlara “bey”, “hanım”, “hocam” dersin. Boyun eğmenin seni yerin dibine soktuğu anlar yaşarsın bazı günler. Elin mahkumdur, belki ekmek parasıdır; belki diplomadır derdin. Ama sen tek bir yerde boyun eğmezsin. Her şeyi unutup, bağırmak istersin. Top taca çıkmıştır kornere yakın bir yerden.  Atakların ardı arkası gelmiyordur, tabelada hala eşitlik. 

Alkışlara karışır sesin, alkışları duyulmaz kılar bir zaman sonra. O andan sonra bir tek sensin, kopar bağların hayatla. Kısa bir süre de olsa unutursun dertlerini. Bağırmak iyi gelmiştir sana. Sahada iki top vardır, katlanamazsın boşa geçen zamana. Hakem olmadık bir yerde keser oyunu, delirirsin. Islıklara karışır sesin, rakip akın akın geliyordur bu sefer. O ataktan bir yol olmaz, hissedersin. Hazırlarsın kendini, topu alınca bir daha itersin takımını. Gitmeyen ayaklar gider sahada, olmadık paslar yerini bulur. Desteğin son haddini verirsin. 

O taç kullanılır sonunda, kornere yakın bir yerden. Bir orta gelir son çizgiden, ağlarda görürsün topu. Film kopar, ses kesilir. Bağırmak istersin, top ağlara gitmiştir iki direğin birleştiği yerden. Kimin attığının bir önemi yoktur, sen atmışsındır o golü. Yanındaki atmıştır. Kimin yediği umrunda değildir. Hocan yemiştir golü, belki de patronun. Girişte sana posta koyan o polis yemiştir. Ertesi günün skorunu bilmesen de, bilirsin ki 1-0 önde başlayacaksın güne. Yüzünde akşamdan kalma bir gülümseme, sesin kısık, bedenin yorgun. Yürürsün günün ilk adımlarını; dilinde bir melodi, birkaç satır. 

Bazen sadece bağırmak istersin.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme