11 Kasım, 2011

Aforizma

Artık pek yazmıyorum buraya. Buraya bir ara içimden geldiği gibi, keyif alarak, sık sık ve uzun uzun yazardım. Tadını kaçırdılar. Tribünün, futbolun, sporun, siyasetin tadını kaçırdılar. Herkes bir tarafından çekti sevdiğim ne varsa, tutanın elinde kaldı. Futbolun itinayla içine edildi, sporun temsil ettiği yüce değerlerin hepsi bir bir ayaklar altına alındı ve tribün olmadık insanların sofralarına meze oldu.

İçimden yazmak gelmiyor artık. İfade etmek istediğim, hakkında güzel şeylerden bahsetmek istediğim ne varsa kirlettiler. Kimse görevini yapmaz oldu. Taraftar bağırmaz oldu, futbolcu oynamaz oldu... Yorumcu yorum yapmayı bırakıp taraftar oldu mikrofon başında... Milli futbolcu küfürbaz oldu az önce. Kaleyi tutan bir şutu bile olmayan bir takımı savundu "şeytan" lakaplı tarafsız(!) yorumcu. Aynı yorumcu son maçta aynı takıma sinirlenip yayın kulübesini terketmişti oysa ki, herkes biliyordu gerçekleri.

Daha birkaç hafta öncesinde, camiasının en büyük taraftar oluşumu "Milli takıma gitmeyin." çağrısı yaparken; hocası aynı fikirleri yansıtan demeçler verirken arka arkaya; bugün o kaleci ay-yıldızı gösterdi tribünlere. Ne güzelmiş ay-yıldız, ilk defa gördü tribündekiler. Ne kolaymış bir kenara fırlatmak, ne kolaymış tekrar fedaisi olmak. Şovenizmin kralını yaptılar, malum yorumcu: "Şahane stat yapanlar da yuhalandı burada.." dedi. Siyasetin kralını yaptılar, sporun bembeyaz sayfasına kapkara lekeler bıraktılar.

Eleştirilecek başka bir şey kalmamış gibi, yirmi dakika tribünlerden bahsedildi ulusal kanalda. Oysa ki, maçın hemen başında övgüler yağıyordu aynı tribünlere... Milli takım taraftarımız yokmuş bizim, öyle söylemeyi uygun gördü sonraları malum yorumcu. Bir eksiğimiz o kalmıştı çünkü; sahada falan her şey yolundaydı. Üç gol birden yememiştik, rakip kaleye kırk metre mesafede kırk tane pas yapan biz değildik. Teknik direktörü hiç suçlu değildi örneğin, federasyon sorumluluk sahibi değildi... Şike hiç etkilememişti mesela futbolumuzu.

Anadolu'da oynamalıymışız maçlarımızı, en azından saygı duyulurmuş futbolcularımıza. Saygıyı sizlerden öğreneceksek işimiz var bizim. Tek cevabım var, nereye gidiyorsanız; futbolcunuzu da federasyonunuzu da siyasetinizi de alın, siktirin gidin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder